دستگاه تراش چیست؟

هر دستگاه یا ماشینی که توانایی برداشتن بخش کوچک یا بخش بزرگی از یک سطح یا فضای داخلی یک جسم خاص را داشته باشند تحت عنوان دستگاه تراش یا ماشین تراش (Machine lathe) معرفی می‌شود. این دستگاه‌ها توانایی برش دادن انواع مواد مانند فولادهای آلیاژی، چدن با درصد کروم مختلف، مواد پلاستیکی و پلیمرها، سنگ و شیشه را دارند. به همین دلیل است که انواع مختلفی از آنها در بازار بوده و ما با اصطلاحاتی مانند دستگاه تراش سی ان سی، دستگاه تراش خانگی، ماشین تراش رومیزی و موارد مشابه مواجه هستیم.

انواع روش‌های تراشکاری

قبل از اینکه به صورت جدی به بحث معرفی دستگاه تراش و نحوه کارکرد آنها بپردازیم، شاید بد نباشد که یک معرفی کوتاه از انواع روش‌های تراشکاری داشته باشیم که طبیعتاً ما را به اطلاعات جالب و کامل‌تری می‌رساند. از دیرباز تاکنون روش‌های تراشکاری در سه دسته قرار می‌گیرند:

تراشکاری دستی

این به عنوان سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین روش تراشکاری شناخته می‌شود که از گذشته تاکنون برای کار بر روی سنگ و چوب برای ساخت تجهیزات اولیه به کار گرفته شده است. این شیوه کاربرد چندانی در مورد فلزات و تجهیزاتی مانند شیشه‌ها ندارند و شاید به صورت جزئی برای ایجاد برخی نقش‌ها در آن‌ها استفاده شود. امروز شاهد استفاده محدود از این روش تراشکاری هستیم و کاربرد صنعتی ندارد.

تراشکاری اتوماتیک

این روش تراشکاری با دستگاه‌های مختلفی مانند دستگاه سی ان سی انجام می‌شود که بخش مهمی از آن تحت کنترل کامپیوتر و به صورت خودکار است. از لحاظ امنیت، سرعت کار، دقت، کیفیت تراشکاری و فروش می‌توانیم این روش را به عنوان بهترین گزینه معرفی کنیم که هم کاربرد صنعتی دارند و هم در بخش غیرصنعتی هم از آن استفاده می‌شود. تراشکاری اتوماتیک در حوزه‌های مختلف مانند تراش سنگ، تراش چوب، تراش شیشه، تراش فلزات و موارد مشابه آنها کاربرد دارند.

تراشکاری نیمه اتوماتیک

به صورت ترکیبی از تراشکاری دستی و تراشکاری اتوماتیک است که بخش برشی آن تحت کنترل یک ابزار برشی خودکار مانند موتور و بخش حرکتی آن تحت کنترل تکنسین و یک فرد است. کاربرد این دستگاه‌ها نسبت به روشهای دستی بیشتر است و شاید معروف‌ترین آنها دستگاه فرز و دستگاه دریل باشد. این دستگاهها برای کسانی که به دنبال راه اندازی یک کسب و کار ارزان قیمت در حوزه تراشکاری هستند، بهترین انتخاب ممکن است.